80% от хората анкетирани за мащабно проучване на Световната Федерация по Физотерапия (2011), заявяват, че страдат или някога през живота си са страдали от болки в кръста. Разходите за лечението им в Америка се равняват на 50 милиарда долара годишно. Това превръща превенцията и лечението на този проблем в главен преоритет на здравеопазването и обществото като цяло. Проблемът с болките в кръста е, че има много различни фактори, които трябва да се вземат впредвид за да се оточни главната причина за проблема. Такива фактори са мускулни разтежения и схващания, наличие на мускулен дисбаланс, нарущена биомеханика, блокажи на гръбнака,неправилна стойка и по-сериозни пролеми, като дискови хернии, дегенеративни заболявания и други. Сред тях се откроява един, който до голяма степен е и причина за останалите – мускулният дисбаланс.
Мускулният дисбаланс се изразява в несъответствие в силата и дължината на две или повече мускулни групи около дадена става, които имат противоположно действие. За кръстният дял на гръбначния стълб, това са коремните, напречните/страничните и кръстните мускули. Предните и задните бедрени мускули, и седалищните мускули, които имат въздействие върху наклона на таза също трябва да са в баланс. Най-общо казано различните мускули имат тенденция да се скъсяват или отслабват. Ако някой от тези мускули е скъсен или слаб, това променя правилното позициониране на костите една спрямо друга и може да причини ставни блокажи или притискане на нерв. Мускулният дисбаланс има негативно отражение върху правилната стойка и телодържание, ограничава свободата на движенията , създава неравномерно вътреставно напрежение, което се характеризира с ранно износване на ставния хрущял, болка и възпаление.
Причини:
Мускулният дисбаланс може да бъде причинен от редица фактори:
- Неправилен тренировъчен режим – например трениране на коремните мускули, повече от кръстните или предни бедрени спрямо задните бедрени и седалищни мускули. Това се случва често при хора,който решават да импровизират във фитнеса, без да са наясно с основни тренировъчни принципи и методи и нямат знания за анатомията и функцията на мускуло-скелетната система.
- Гръбначни изкривявания – увеличена или намалена кръстна лордза ( извивка на гръбнака в предна посока) или сколиоза (странично изкривяване на гръбнака), причиняват функционално скъсяване и отслабване на мускулите около гръбнака и неравномерен натиск върху ставите и междупрешленният диск.
- Неправилна стойка – седенето и работата в неергономична
позиция, в продължение на часове провокира неравномерно натоварване върху ставите и мускулите и е причина за схващане, болка, едни мускулни групи да се скъсят, а други да отслабнат, това може да причини мускулен дисбаланс и гръбначно изкривяване.
- Активно практикуване на специфичен спорт –различните спортове натоварват тялото по различен начин и в много спортове се наблюдава, така нареченият спорт специфичен мускулен дисбаланс.Типичен пример са тенисистите, голфърите, бейсболистите,чиято активна ръка е хипертрофирала в сравнение с другата, катерачите, плувците и сърфистите имат силно изразен дисбаланс между гръдните и гръбните мускули, сами може да помислите за примери в различните спортове.
Лечение:
- Ергономична позиция при работа,почивка и спорт
- Стретчинг упражнения за скъсените мускули
- Упражнения за сила за скъсените и слабите мускули
- Възстановяване на ставната подвижност и нормална функция
Средства:
- Физиотерапия – целта е намаляване на напрежението, болката и възпалението причинени от мускулният дисбаланс, съставяне на програма с упражнения за разтягане на късите и зъздравяване на късите и слабите мускули около ставата, съвети за ергономична работа
- Йога- йога развива много хармонично тялото и е чудесно средство за превенция или лечение на мускулен дисбаланс
- Специализирана фитнес програма- ако искате да тренирате във фитнеса или добре се информирайте сами или се консултирайте със фитнес инструктор или физиотерапевт/кинезитерапевт, защото вече съществуващ мускулният дисбаланс не се коригира лесно. По-добре заложете на превенцията.
Ако имате въпроси или имате нужда от професионален съвет, не се колебайте да ни пишете на yogaizdrave@yahoo.com